Handels- og leveringsbetingelser

Handels- og leveringsbetingelser for OCD-foreningens webshop

OCD-foreningen
Julius Bloms Gade 17, kld. tv.
2200 København N
Tlf.: 70 20 30 91
E-mail: kontakt@ocd-foreningen.dk
CVR-nr: 20930942

 

Betaling

Bestilling af varer foregår via indkøbskurven. Du kan altid følge med i, hvilke varer du har puttet i kurven, og hvad de koster hver især og tilsammen.

For at sende din bestilling og komme videre til betaling, skal du klikke på ‘Gå til kassen’ i indkøbskurven. Derefter skal du udfylde felterne med personlige oplysninger, vælge forsendelsesmetode og indtaste dine betalingsoplysninger.

Du kan betale med Dankort, MobilePay Online eller lave en bankoverførsel til OCD-foreningens bankkonto.

 

Sikkerhed i forbindelse med betaling

OCD-foreningen bruger ePay som betalingsmodul. ePay og deres sikkerhedsforanstaltninger er godkendt af Nets og indebærer, at al kommunikation er SSL-krypteret, således at udenforstående ikke har adgang til de oplysninger, som sendes over internettet. Denne kryptering kan du se ved, at der i din browsers adresselinje er en lille hængelås og at adressen starter med https og ikke http.

 

Levering

Varer afsendes en til tre hverdage efter bestillingen.

Ved bestilling af varer, udregnes vægten af disse i gram i indkøbskurven, og forsendelsesomkostningerne beregnes efterhånden, som der lægges varer i kurven. Portoen følger PostNords priser, og du vælger selv, om du ønsker pakken med eller uden omdeling. Portoen fremgår herefter af både kassen og af den ordrebekræftelse, der sendes til din e-mailadresse, når bestillingen er gennemført.

Hvis du køber et medlemskab af OCD-foreningen eller beder om at få tilsendt informationsmateriale, er der ingen forsendelsesomkostninger. Hvis du ønsker at bestille flere end ti foldere, beder vi dig dog om at kontakte sekretariatet på kontakt@ocd-foreningen.dk, og vi forbeholder os ret til at opkræve forsendelsesomkostninger.

Forsendelse er gratis ved køb over DKK 500,00 incl. moms og evt. rabat

 

Fortrydelsesret

Ved køb foretaget via internettet har du 14 dages fortrydelsesret. Dette gælder naturligvis også i OCD-foreningens webshop. Fortrydelsesretten er gældende fra du modtager varen. Fortrydes købet indenfor 14 dage tilbagebetaler vi varens pris. Betingelsen for at udnytte fortrydelsesretten er at varen er ubrugt samt returneres i original emballage inden 14 dage efter modtagelsen. Varen skal være i samme stand som ved modtagelsen. Omkostninger ved returnering påhviler kunden.

Medlemskab af OCD-foreningen tegnes for indeværende kalenderår. Tegner du et medlemskab i løbet af et år, betaler du kun for de resterende måneder.

 

Varereturnering

Ønsker du at returnere en vare, bedes den sendes til:

OCD-foreningen
Julius Bloms Gade 17, kld. tv.
2200 København N

Husk:

  • At sørge for at varen er indpakket forsvarligt.
  • At angive bestillingens ordrenummer med henblik på tilbagebetaling af købesummen.

 

Reklamationsret

I henhold til købeloven er reklamationsretten 24 mdr. fra købsdatoen. Reklamationsretten betyder, at du kan klage over fejl og mangler ved produktet, som er opstået indenfor 24 mdr. fra købsdatoen.
Du skal reklamere indenfor ”rimelig tid” efter, at du har opdaget manglen ved varen. Hvis du reklamerer indenfor to måneder efter, at manglen er opdaget, vil reklamationen altid være rettidig.

Det er selvfølgelig et krav, at reklamationen er berettiget, og at manglen ikke er opstået som følge af en fejlagtig brug af produktet eller anden skadeforvoldende adfærd.

 

Indsamling af personlige oplysninger

Når du er klar til at betale for din bestilling, kommer du til bestillingssiden, hvor du bliver bedt om at indtaste visse personlige informationer, såsom navn, post- og e-mailadresse samt betalingsoplysninger. Oplysninger bruges til at sikre, at din ordre kan behandles, og indtastes på en sikker side.

Din e-mailadresse bruges i første omgang til at sende dig en ordrebekræftelse. Du kan vælge at gemme dine oplysninger, så du hurtigt kan bestille fra webshoppen fremover.

Hvis du støtter OCD-foreningen med et gavebidrag, kan du også vælge at indtaste dit CPR-nummer – dette er dog ikke et krav. Hvis du indtaster hele dit CPR-nummer (CVR, hvis du er en virksomhed eller en organisation), så sørger OCD-foreningen for, at din gave indberettes til SKAT, da man får fuldt fradrag for gaver op til 16.600 kr./år.

For at sikre, at bestillinger ikke går tabt, gemmes hver ordre i en database. Databasen befinder sig på en sikker forbindelse, som forhindrer udenforstående adgang til oplysningerne.

Ingen af dine personlige oplysninger bliver nogensinde givet videre til udenforstående.